Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

EPILOG 3. NIECHCIANE USPRAWIEDLIWIENIE

Przed kryzysem, jako naukowiec piszący uczone artykuły dla wtajemniczonych i cieszący się każdym napisanym zdaniem, miałem skłonność do unikania dwóch rodzajów ludzi: zwolenników i wrogów. Po przygodzie z rządem teraz jest mnóstwo i jednych i drugich, ale za mało ludzi gotowych krytycznie mnie wysłuchać bez przychodzenia z gotową oceną. Tego żałuję. Ale nie żałuję wejścia do rządu by się sprzeciwić nieracjonalności na skalę kontynentu. Ale, ‘Czy nie jest głupotą ryzykowanie posady dla walki z głupotą?’ jak mnie raz zapytał amerykański dziennikarz. ‘Nie jeśli posada jest dla ciebie tylko narzędziem do walki z głupotą,’ odparłem.

Oskarżenia w rodzaju ‘Zagrałeś o przyszłość swojego kraju i przegrałeś’ nie trzymają się kupy. Moją pierwszą zasadą było że, jako minister finansów kraju bankruta, nie mam prawa grać o jego przyszłość. I nie ryzykowałem. Nie jest hazardem przyjęcie postawy która jest optymalna bez względu na reakcję przeciwnika. Opór przed trzecim bailoutem był słuszną postawą czy wierzyciele zgadzali się na sensowną politykę czy też woleli nas wyrzucić ze strefy euro. Chociaż dużo bardziej woleliśmy pierwszą opcję, drugi rezultat też był lepszy niż kapitulacja. Wyrazy potępienia za zbyt długie opieranie się wierzycielom też nie mają sensu, biorąc pod uwagę że nawet Wolfgang Schäuble powiedział mi że na moim miejscu sam by nie podpisał umowy trzeciego bailoutu.

Jednej nocy w marcu 2016 spędziłem parę godzin w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z Julianem Assange słuchając nagrania rozmowy telefonicznej między Poulem Thomsenem z MFW i szefem jego greckiej misji. Z gorzką satysfakcją usłyszałem jak Poul potwierdza wszystko co mówiłem o tymczasowości trzeciej umowy bailoutu. Słyszałem również jak zawzięcie twierdzi że prawidłowe cele fiskalne to te jakie ja proponowałem – i które on, co ciekawe, odrzucał na Eurogrupie.(4) Usprawiedliwienie po porażce może być jałowe, ale przynajmniej obdarza stalowymi nerwami w perspektywie polowania na czarownice, którego celem jest ochrona przed winą tych którzy zarzucili nasz plan w połowie drogi i uwolnienie tyrańskiego establishmentu od odpowiedzialności za samo zmuszenie nas do przygotowania takiego planu.

(4) Pełny zapis rozmowy jest dostępny na stronie Wikileaks: https://wikileaks.org/imf-internal-20160319/