Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

CZĘŚĆ PIERWSZA 26. MACHANIE WIOSŁAMI

Marynarze nazywają je Okrętem z Kamienia, albo Kamiennym Okrętem: trzy olbrzymie skały wgryzające się z pełnego morza w wejście do zatoki Saronic Gulf. Oglądane z płynącej łodzi oddalonej o milę naprawdę wyglądają jak statek widmo wolno zmierzający w stronę przylądka Cape Sounion, gdzie stoi zaczarowana świątynia Posejdona. W spokojnym płynięciu przez błękitną toń w cieniu Kamiennego Okrętu tak blisko szlaków żeglugowych jest coś niezwykłego.

W sierpniu 2014 Alexis i ja wiosłowaliśmy o 50 metrów od Kamiennego Okrętu, tak daleko od ciekawskich uszu jak to tylko możliwe. Rozpatrywaliśmy kwestię zaufania. Czy Alexis ufa swojemu zespołowi na tyle by im powierzyć walkę z bankierami takimi jak Aris i Zorba? Czy z ufnością powierzy im negocjowanie z trójką bez obawy o – albo bez ochoty na – Grexit? Czy dumnie stawią czoła trójce zamierzającej ich zdusić bankową bronią przy szalejących greckich oligarchach?

Alexis zręcznie udzielał wymijających odpowiedzi, stale uderzał w optymistyczny ton. Powstrzymywałem się od zasypania go wątpliwościami, niemniej jednak musiałem mu zadać jedno pytanie które kołatało się w mojej głowie od czasu gdy je tam umieścił Wassily.

‘Alexi,’ powiedziałem, starając się brzmieć tak nonszalancko jak mogłem, ‘Słyszałem że Dragasakis to człowiek bankierów. I, tak ogólnie, że on co prawda oficjalnie popiera nasz plan wyzwolenia Grecji ale za plecami dąży do utrzymania status quo.’

Nie odpowiedział od razu. Zamiast tego spojrzał w kierunku odległego Peloponezu, po czym zwrócił się do mnie. ‘Nie, nie sądzę. On jest w porządku.’

Nie wiedziałem co sądzić o jego lakoniczności. Czy on podzielał moje obawy ale w sumie wierzył w szlachetność swojego starego towarzysza czy zbywał moje pytanie? Do dzisiaj nie znam odpowiedzi. Za to wiem że niezmiennie nalegał że nie mam wyboru: kiedy nadejdzie odpowiedni czas, muszę stanąć na czele negocjacji.

Niechętny ponownemu wyliczaniu moich zastrzeżeń, odpowiedziałem spontanicznie, ‘OK, Alexi, możesz na mnie liczyć. Ale pod jednym warunkiem.’

‘Jakim?’ zapytał z uśmiechem.

‘Że będę miał ostatnie słowo w programie gospodarczym Syrizy na wybory. Nie możemy mieć powtórki z 2012.’

Alexis obiecał że Pappas będzie mnie o wszystkim informował i zasięgał mojej rady przed przyjęciem każdej zmiany w polityce gospodarczej. Czas był płynąć z powrotem do partnerki Alexisa Betty i do Danae, które czekały na małym dmuchanym niepewnie zakotwiczonym pontonie.