Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

CZĘŚĆ TRZECIA 7. FAŁSZYWE DOWODY

Pappas i Sagias nie byli jedynymi kolegami których przesunięcie w stronę trójki sygnalizowały decyzje personalne pozornie bez konsekwencji. Pewnego marcowego popołudnia, Yannis Roubatis, szef państwowej agencji wywiadowczej, zwrócił się w Maximos z prośbą do mnie. Jak tłumaczył, chciał wstawić się za porządnym człowiekiem który kierował Grecką Komisją Gier, ciałem regulującym hazard. ‘Jest bardzo blisko związany z poprzednim reżimem,’ przyznawał Roubatis, ‘ale sądzę że znalazł sposób na zrobienie porządku w tym śliskim sektorze. Byłoby błędem pozbywać się go tylko dlatego że nie jest jednym z nas.’ Popierałem ciągłość stanowisk gdzie to tylko możliwe, a słowo Roubatisa normalnie by wystarczyło, szczególnie przy naszych dobrych relacjach i szacunku jakim go darzyłem.

Jednak, w ministerstwie mój zespół nie chciał o tym słyszeć. ‘Jeśli jest ktoś kogo musisz się pozbyć, to właśnie on,’ mówiono o człowieku którego usługi polecał Roubatis. Po weryfikacji tych twierdzeń i oszacowaniu sytuacji, usunąłem go. To zapoczątkowało osobiste ataki na mnie i na ludzi jakimi obsadziłem Grecką Komisję Gier ze strony sprywatyzowanego monopolu loteryjnego.(15) Zbiegło się to także, może przypadkowo, z końcem pomocnych odpraw na jakie Roubatis mnie do wtedy zapraszał.

Tymczasem stosunek Pappasa i Sagiasa do mnie znacząco się pogorszył. Decyzja Alexisa z 27 kwietnia by przystać na żądania Dijsselbloema i zwolnić Theocarakisa znaczyła wyraźny krach, a oni stali się coraz bardziej nieuprzejmi. W ciągu miesiąca ich maniery ewoluowały w otwartą szorstkość i agresję. Jednego dnia w kuluarach sztabu armii zapytałem Alexisa czy to zauważył. Nonszalancko odpowiedział że tak. A kiedy badałem czy wie dlaczego, zaszokował mnie swoją odpowiedzią.

>>>
TSIPRAS: Sagias jest przekonany że spiskujesz z Schäuble nad wyprowadzeniem nas z euro. Myślę że także przekonał Pappasa.

VAROUFAKIS: Ty w to wierzysz, Alexi?

TSIPRAS: Nie, ale oni są przekonani.

VAROUFAKIS: Dlaczego? Jak? Na jakiej podstawie? Jeśli coś mi się udało to zablokowanie z korzyścią dla was wysiłków Schäublego nakierowanych na Grexit.

TSIPRAS: Roubatis podrzucił im coś innego.
<<<

Kiedy reszta sztabu armii kontynuowała dyskusję, próbowałem poukładać sobie w głowie te zdumiewające wieści. Roubatis im mówi że spiskuję z Schäuble? Jeśli tak, nasz naczelny szpieg rozsiewa wierutne kłamstwa, myślałem. Ewidentnie, ktoś wpłynął na dwóch moich kolegów ze sztabu armii, a oni z kolei wpłynęli na Alexisa. Ale dowiaduję się tego wszystkiego od Alexisa. Jak to możliwe? Jeśli Alexis uważa że jestem pachołkiem Schäublego, dlaczego mi o tym mówi? Z pewnością użyłby tej informacji jako przynęty przed pozbyciem się mnie? Ale znowu, jeśli Alexis w to nie wierzy, dlaczego nie wesprze mnie przed Sagiasem i Pappasem? Czy możliwe jest że Alexis kłamie a Roubatis wcale mnie nie oskarża o kolaboracje z Schäuble? Musiałem się dowiedzieć prawdy.

Dostałem swoją szansę wieczorem przed spotkaniem Eurogrupy 11 maja. Sztab armii decydował o strategii dla mnie na spotkanie i zebranie się kończyło. Zdarzyło się że Roubatis dołączył do nas na ostatni kwadrans dyskusji. Kiedy zbieraliśmy się do wyjścia, Alexis zwrócił się do mnie i wobec wszystkich powiedział, ‘Jutro bądź opanowany. Niech cię nie poniesie.’

Uśmiechnąłem się i spokojnie powiedziałem ‘Na spotkaniach Eurogrupy zawsze jestem wzorem opanowania.’ Patrząc na Roubatisa, zapytałem Alexisa ‘Ktoś ci powiedział inaczej, Alexi?’

Alexis spojrzał na Roubatisa ale nic nie powiedział.

‘Straciłeś nerwy w Rydze, Yani,’ powiedział Roubatis.

‘Nie, nie straciłem. Cały czas trzymałem je na wodzy. Jeśli moim kolegom mówiłeś coś innego’ rzekłem do Roubatisa wskazując na pozostałych na sali, ‘to albo cię zwiedli agenci albo kłamiesz.’

Z powrotem w biurze zgrałem z telefonu na komputer moje nagrania z Eurogrupy w Rydze. Skopiowałem je na pamięć USB i wręczyłem sekretarce z instrukcją zrobienia kopii i osobistego dostarczenia ich członkom sztabu armii, z notką ode mnie: ‘Oto co się wydarzyło naprawdę.’ Co ciekawe, nikt z nich więcej nie poruszył tematu. Do dzisiaj nie wiem czy nawet zadali sobie trud odsłuchania.

(15) Poruszone w ‘Na tyłach’.