Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

CZĘŚĆ TRZECIA 13. EUROGRUPA NIE ISTNIEJE!

Spotkanie Eurogrupy, w sobotę 27 czerwca 2015 nie przejdzie do historii jako chwila chwały Europy. Nasz wniosek o przyznanie Grekom okienka czasowego w którym mogliby zdecydować czy przyjąć czy odrzucić propozycje trójki został odrzucony. Jako że przedłużenie umowy pożyczkowej jakie uzyskałem 20 lutego, wygasało 30 czerwca, odrzucenie naszego wniosku o kolejne przedłużenie oznaczało że EBC był władny odmówić greckim bankom dostarczania pieniędzy z programu ELA przez Bank Centralny Grecji. Innymi słowy, banki w poniedziałek nie zostaną otwarte.

Co ciekawe, idea że rząd powinien zasięgać rady u swoich obywateli co do problematycznych propozycji trójki spotkała się z niezrozumieniem i była traktowana z niechęcią graniczącą z pogardą. Jak można oczekiwać od zwykłych ludzie zrozumienia tak skomplikowanych spraw? Zapytał mnie Pier Carlo Padoan z Włoch.

‘Mocno wierzymy w zdolność ludzi, wyborców, do obywatelskiej aktywności,’ odparłem. ‘I do przeprowadzenia rozważnej analizy i podjęcia odpowiedzialnej decyzji co do przyszłości własnego kraju. Do tego się sprowadza demokracja.’

Sam fakt że musiałem to tłumaczyć i negatywna reakcja z jaką się spotkałem u prawie każdego na sali bardzo źle świadczy o stanie Europejskiej demokracji i jej instytucjach.

Po odrzuceniu naszego wniosku, przewodniczący Eurogrupy wyłamał się z tradycji UE i usłyszeliśmy dwa niezwykłe obwieszczenia. Pierwszym było że komunikat zostanie wydany bez zgody Grecji, co naruszało konwencję Eurogrupy (oraz UE) o wymaganej jednomyślności. Drugie oznajmiało że, później tego dnia, Eurogrupa zbierze się ponownie bez przedstawiciela Grecji by przedyskutować ‘kolejne kroki’.

W tym momencie zapytałem sekretariat, który zasiadał przy stole za Dijsselbloemem i Wieserem, ‘Czy przewodniczący Eurogrupy ma prawo wydać komunikat przy braku jednomyślności i wyłączyć ministra finansów wedle własnej woli z obrad Eurogrupy?’ Nastąpiła krótka przerwa w obradach w której niektórzy z nich telefonowali, a inni przeglądali grube tomiska.

Po chwili, Jeroen przywołał nas do porządku i członek sekretariatu zwrócił się do mnie: ‘Panie ministrze, Eurogrupa nie jest zapisana w prawie, nie istnieje w żadnym traktacie UE. Jest to nieformalna grupa ministrów finansów państw strefy euro. Tak więc nie ma spisanych zasad kierujących jej funkcjonowaniem, i dlatego jej przewodniczący nie jest prawnie do niczego zobowiązany.’

W drodze do wyjścia, kiedy czekałem na windę wpadłem na Mario Draghiego, który wyglądał na zmartwionego i był nieoczekiwanie przyjazny. ‘Co ten Jeroen wyczynia?’ zapytał.

‘Niszczy Europę, Mario. Niszczy Europę,’ odparłem.

Przytaknął jeszcze bardziej zmartwiony. Pojechaliśmy windą i rozeszliśmy się w milczeniu.