Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

CZĘŚĆ DRUGA 18. NIEWYGODNE OSIĄGNIĘCIE

O ósmej rano, po pierwszej filiżance kawy tego dnia, odebrałem telefon z wielce osobliwą informacją: moje menu z propozycjami zamiany długów spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem Instytutu Adama Smitha [Adam Smith Institute (ASI)], sztabu ekspertów założonego w 1977 przygotowującego drogę dla neoliberalnego projektu Margaret Thatcher który reprezentował wszystko czemu byłem przeciwny w czasie lat spędzonych w Wlk.Brytanii. Oświadczenie Lars Christensen z ASI brzmiało:

>>>
Zadaniem Europejskiego Banku Centralnego jest zapewnienie stabilności cen w strefie euro. EBC nie wolno jest ratować pieniędzmi rządów i banków. Niestety EBC w ciągu sześciu ostatnich lat jest nieustannie zmuszany do ratowania [bail out] państw strefy euro. Stąd, EBC wielokrotnie stosuje politykę kredytową (zamiast polityki monetarnej) by uniknąć niewypłacalności państw strefy euro … Po powiązaniu zadłużenia Grecji wobec UE i EBC z tempem wzrostu greckiego nominalnego GDP, jak sugeruje Varoufakis, finanse publiczne Grecji byłyby mniej narażone na błędy polityki monetarnej strefy euro. Kanclerz George Osborne powinien z entuzjazmem popierać plany zadłużeniowe Varoufakisa jako że niwelują one koszty rygorystycznej polityki pieniężnej EBC i zmniejszają niebezpieczeństwo wybuchu kolejnego kryzysu w strefie euro.(8)
<<<

Oczywiście było to zupełnie logiczne: zamiana zaległego długu na obligacje indeksowane stopą wzrostu połączona z rugowaniem unikania podatków oraz umiarkowaną nadwyżką budżetową należały bardziej do repertuaru libertarianina niż lewicowca. Jak zauważyłem poprzedniego dnia w obecności finansjery City, miarą wielkości kryzysu euro jest to że liberalne propozycje jego rozwiązania kładzie na stół rząd radykalnie lewicowy.

Instytut Adama Smitha to jest coś i w ogóle świetnie, ale jak zareagują rynki? Odpowiedz brzmiała wspaniale! Nagłówek Bloomberga nie mógł być bardziej satysfakcjonujący: GIEŁDA W GRECJI SZALEJE.

>>>
We wtorek akcje w Grecji idą ostro w górę w nadziei na rozwiązanie patowej sytuacji z greckim długiem między nowym radykalnym rządem Grecji i jej wierzycielami. O godzinie 15:12, główny indeks ateńskiej giełdy [Athens Stock Exchange General Index] wzrósł o 11.2 procent. Dzieje się to na skutek informacji jakiej minister Yanis Varoufakis udzielił Financial Times że zamiast domagać się umorzenia €315 miliardów (£237 miliardów; $357 miliardów) długu zagranicznego, rząd zaproponuje zamianę tego długu na nowy typ obligacji indeksowanych stopą wzrostu.
<<<

Szybki telefon do Aten potwierdził dobra nowinę. Nie tylko giełda poszła w górę o 11.2 procent ale, co ważniejsze, akcje greckich banków wzrosły o ponad 20 procent i tysiące deponentów przynosiło z powrotem do banków pieniądze ukryte pod materacem. Było to krótkotrwałe ale jednak ważne osiągnięcie: okazało się że nasza narracja o prawdziwych reformach i rozsądnej restrukturyzacji długu ma potencjał do przekonania rynków i obywateli.

Był czas lecieć do Rzymu.

(8) Zobacz http://www.cityam.com/208589/adam-smith-institute-calls-osborneback-varoufakiss-greek-debt-swap-plan