Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

CZĘŚĆ DRUGA 38. PRZEŁOM?

Wieczorem przed Eurogrupą zadzwonił Alexis z dobrą wiadomością. Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w sekrecie przysłał do nas projekt komunikatu: mógłbym na niego zerknąć? O to nam chodziło?

Już na pierwszy rzut oka był to wielki przełom.

>>>
Grecja należy do strefy euro i w niej zostanie. [Poprzedni] program uzgodniony przez Grecję i jej europejskich i międzynarodowych partnerów był konieczny do skorygowania makroekonomicznych nierównowag i skierowania Grecji na ścieżkę bezpiecznego finansowania i przywrócenia zaufania rynków. Ale ekonomiczne i społeczne skutki kryzysu dla Grecji i jej obywateli są ogromne. Istnieje potrzeba przejścia do nowego etapu w naszych relacjach opartego na porozumieniu wzajemnie korzystnym dla Grecji i dla całej Europy. Celem jest wspólna praca nad nowym pro-wzrostowym modelem dla Grecji opartym na sprawiedliwości, zdrowych finansach publicznych, konkurencyjnej nakierowanej na eksport i inwestycje gospodarce, stabilnym i dobrze kontrolowanym systemie finansowym i nowoczesnej administracji publicznej.
<<<

Przewartościowani trójki także było doskonałe.

>>>
Grecja nie życzy sobie nadmiernego podejścia intruza ze strony trójki, rozumianego jako technokraci działający bez politycznego mandatu. Do zawarcia nowego porozumienia w okolicach czerwca/lipca, powinno się udać zorganizowanie dyskusji z europejskimi i międzynarodowymi partnerami w bardziej konstruktywnym formacie zmieniającym zarówno misję jak i formę dialogu, oraz zapewnić by techniczne dyskusje przez cały czas były poparte politycznym mandatem uwzględniającym w reformach potrzebę wzrostu i sprawiedliwości społecznej.
<<<

Dodatkowo, do pewnego stopnia ustępowali na froncie gotówkowego podduszania.

>>>
Tymczasowe finansowanie pomostowe mogłoby być udostępnione przez przekazanie zysków z obligacji SMP … Postęp w uzgodnieniach tego tematu powinien być uzależniony od wzajemnego zaufania i wiarygodności [liczą się czyny a nie słowa]. W tym celu, Grecja powinna jak najszybciej przyjąć i wdrożyć kilka kluczowych reform.(9)
<<<

Było to ni mniej ni więcej jak poparcie moich propozycji jakie przedstawiałem każdemu oficjelowi jakiego spotkałem od początkowej podróży do Paryża.

Alexis i reszta naszego kierownictwa odetchnęła z ulgą – tak jak ja – ale w głębi duszy pozostali sceptyczni. To było zbyt piękne by było prawdziwe. Kiedy podzieliłem się swoimi troskami, Alexis rzekł że mnie rozumie ale zachęca by się przygotować na najlepsze. Tej nocy spałem trochę lepiej niż zwykle.

(9) Projekt Junckera proponował przyjęcie kodeksu postępowania cywilnego, zmiany w podatkach dochodowych i kodeksie postępowania podatkowego, prawne rozszerzenie pojęcia oszustwa podatkowego i unikania podatków i reformę rynku gazowego. Zapytywał również czy są jakieś inne reformy które można natychmiast wdrożyć – to nastawienie na współpracę było mile widziane.