Adults In The Room by Yanis Varoufakis

poprzednia następna

CZĘŚĆ DRUGA 76. ATAKI PERSONALNE

Atakowi trójki w Rydze towarzyszyła dobrze przygotowana akcja propagandowa. Podczas napiętego spotkania Eurogrupy media publikowały fałszywki że moi koledzy ministrowie osobiście mnie karcili. Zgodnie z raportem Bloomberga, ‘Szefowie finansów strefy euro mówią że Varoufakis wypowiada się nieodpowiedzialnie i oskarżają go o marnowanie czasu, hazard i amatorszczyznę, stwierdziła osoba wtajemniczona w rozmowy prosząc o nieujawnianie nazwiska ze względu na prywatny charakter dyskusji.’(11) Na późniejszej konferencji prasowej, zapytano Jeroena wprost czy faktycznie ktoś mnie tak określił. Zamiast po prostu powiedzieć nie, przewodniczący Eurogrupy nie zaprzeczył i uwiarygodnił fałszywkę mówiąc z ze znaczącym uśmiechem ‘Ta newralgiczna dyskusja uświadomiła wszystkim na sali powagę sytuacji.’

Tego wieczora, gdy skończyła się moja własna konferencja prasowa i uporałem się z oficjalnymi obowiązkami, powiedziano mi że ministrowie finansów są zaproszeni na nieformalną kolację w pobliskiej wsi oddalonej o czterdzieści pięć minut jazdy samochodem. Byłem wyczerpany i chciałem przygotować swoje przemówienie na spotkanie Ecofin następnego dnia, więc postanowiłem sobie darować. Zamiast tego, zaprosiłem na kolacje Nicholasa, Fotiniego i jeszcze jednego członka zespołu do śródmieścia Rygi tak byśmy mogli podsumować dzień i zaplanować następne wydarzenia. Prospekt samotnego spaceru przez miasto w zimowej aurze obiecywał wystarczające odświeżenie przed długą pracowitą nocką jaka mnie jeszcze czekała po powrocie.

Ależ mnie ten spacer pokrzepił! Szedłem przed pół godziny, chłonąłem stare domy skąpane w przecinających marznącą mgiełkę pomarańczowych promieniach ulicznych latarni, wdychałem rzeźkie powietrze, znowu czułem się człowiekiem. Kolacja z towarzyszami przy kiełbasie i piwie w restauracji stylizowanej po niemiecku spełniła moje oczekiwania odświeżenie mnie i przypomniała mi jak wygląda normalne życie. Następnego ranka Reuters publikował następującą relację.

>>>
Gdy w stolicy Łotwy w piątkowy wieczór autobusy z europejskimi ministrami finansów na pokładzie wyruszyły na uroczystą kolacje, jedna osoba z hotelowego towarzystwa trzymała się na uboczu i potem samotnie przemierzała ciemności. Yanis Varoufakis z Grecji miał inne plany kolacyjne, jak powiedział, po dniu bezpardonowych spotkań w Rydze które podkreśliły jego izolację w wysiłkach zapobieżenia bankructwu kraju. Podczas gdy inni ministrowie na spotkaniu w Rydze zostali ugoszczeni przez swoją świtę jedzeniem i ciepłą odzieżą, widziano jak Varoufakis był praktycznie cały czas samotny, wystrzegał się ochrony i towarzystwa doradców. ‘Jest zupełnie osamotniony,’ powiedział Reuters wysoki rangą urzędnik zastrzegając sobie anonimowość. ‘Nawet nie przyszedł i nie reprezentował na kolacji swojego kraju.’(12)
<<<

‘Hazardzista’, ‘amator’, ‘marnotrawca’ i teraz jeszcze ‘zupełnie osamotniony’, ‘izolowany’, nie poważany przez innych ministrów i nie chcący reprezentować swojego kraju. Dokładnie odpowiadało to ostrzeżeniom urzędnika Skarbu USA: staniesz się ofiarą ataków personalnych w ciągu tygodnia. Pomylił się o jeden dzień.

Oczywiście nikt w Brukseli i poza nią nie robił tajemnicy z takich ataków na mnie. Na początku lutego 2015, mniej więcej w czasie moich pierwszych spotkań na Eurogrupie, usłyszało to paru greckich dziennikarzy od reportera który wiedzę o atakach miał z pierwszej ręki. Jeden z dziennikarzy tak później opisywał mi ich rozmowę.

>>>
‘Czy Varoufakis będzie w stanie wytrzymać presję?’ zapytał reporter.
‘Przynajmniej premier Tsipras ciągle mu ufa,’ odpowiedzieliśmy [greccy dziennikarze].
‘W takim razie przekażcie ludziom w Grecji, zarówno w rządzie jaki i obywatelom, że mogą się spodziewać większej liczby takich ataków,’ powiedział reporter.(13)
<<<

Zaufanie łączące mnie z Alexisem było największą bolączką trójki. Wiedziałem o tym. Najwidoczniej oni także wiedzieli. I jak miałem się przekonać, wiedział o tym także Alexis.

(11) Zobacz https://www.bloomberg.com/news/articles/2015–04-24/varoufakissaid-to-take-hammering-from-frustrated-euro-ministers

(12) Zobacz http://www.reuters.com/article/us-eurozone-greece-varoufakis-idUSKBN0NG0EO20150425

(13) Poruszone w Nikos Sverkos, ‘Secrets of the Brussels Media Machine’, ThePressProject, 2 May 2015, https://www.thepressproject.gr/article/76506/Secrets-of-the-Brussels-mediamachine